KAPELAHistorie kapely

Historie kapely sahá až do roku 1982, kdy Radek Sviták, Josef Havíř a Pavel Voslář zakládají v Trhovém Štěpánově kapelu nesoucí název Almara. Netrvalo dlouho a kapela Almara se vryla do podvědomí nejen lidem na okresu Benešov. Kapela koncertovala po celé České Republice společně s kapelami Arakain, Katapult, Morava, Markýz John, … . V druhé polovině devadesátých let kapela pozastavila svoji činnost na dobu neurčitou.

Píše se rok 2016 a baskytarista Radek Sviták se zpěvákem Josefem Havířem plánují znovuzrození Almary. Prvotní plán byl, že jen nahrají skladby, které dřív hráli, ale nakonec zahrnují do svého plánu i návrat na podia. Bohužel zbylí dva členové na znovuzrození reagují negativně. Proto Radek s Pepou seženou zbytek muzikantů a vzniká nová skupina Allmara. Dvě L v názvu jsou symbolem nové éry. Složení kapely je tedy Radek Sviták (basa), Josef Havíř (zpěv), Vladimír Cestr (klávesové nástroje), Zdeněk Roušal (kytara), Marcel Fousek (bicí nástroje). Repertoár kapely tvoří skladby původní kapely Almara. První koncert po 20 letech se koná 17.6.2017 v Křivsoudově, jako host vystupuje kapela Theatre.

Rok 2018 se nese v duchu personálních změn. V únoru přichází na post bubeníka Vojtěch Kot. V dubnu střídá Zdeňka Roušala na postu kytaristy Jáchym Hladký. V tomto roce se Allmara rozhodla zorganizovat první ročník vlastního hudebního festivalu Allmara Open Fest. Festival se koná 30.6.2018 v Miřeticích. Hlavní téma festivalu je podpora Petra Čejky (Čejka band), který trpí vážným onemocněním. Na festivalu vystoupily kapely Vořežprut, Matyas, Lady Kate, Allmara a jako headliner festivalu byl Aleš Brichta Project. Ve zbytku roku 2018 Allmara koncertuje na různých společenských akcích na benešovsku.

Na jaře roku 2019 kapela začíná natáčet ve studiu Allmara svoje první album Hrr na zábavu. Album vychází 20.4.2019. Křest CD se koná na druhém ročníku Allmara Open Festu v Miřeticích. Kmotrem desky jsou Zdeněk Svoboda a Petr Pípa Kučera. Společně s Allmarou vystupují na festivalu kapely RockTom, Vořežprut, Lady Kate a Timur. V létě opouští kapelu kytarista Jáchym Hladký a kapela hledá náhradu. Po dlouhém hledání přichází do kapely Jiří Káďa Kadeřábek z kapely Parafín. Kapela v roce 2019 hojně koncertuje na benešovsku a pelhřimovsku na festivalech a městských slavnostech. Úspěšnou koncertní sezónu zakončuje Allmara společným koncertem se skupinou Argema v kulturním domě v Lukavci.

V roce 2020 přichází velmi nečekaná změna pro celou kapelu. Dlouholetý zpěvák Josef Havíř, který byl charakteristickým hlasem Allmary, oznamuje svůj odchod z kapely. Všichni jsou odchodem Pepy nepříjmně překvapeni. Štěstí ale stálo při kapele a v době, kdy Allmara byla bez zpěváka, nahrávala benešovská kapela Výprodej svoje album ve studiu Allmara. Radek neváhal a zkusil oslovit zpěváka z víše zmíněné kapely Výprodej. Slovo dalo slovo a zpěvák Jan Chobotský přezdívaný Hány nebo Čaj se stává novým hlasem a frontmanem skupiny Allmara.

Rok 2021 odstartovala kapela vydáním historicky prvního videoklipu. Videoklip k nové písni Robin Úd vyšel 22.1.2021 na Youtube a na Facebooku. 27.3.2021 vydává druhý videoklip k písni Ona. V polovině  léta oznamuje odchod z kapely kytarista Jirka Káďa Kadeřábek. Káďu nahrazuje Max Jehlička. Na přelomu srpen/září Allmara dokončuje již třetí videoklip na skladbu Čas proti. Videoklip vychází 4.9.2021 na Youtube. Koncem září přichází další nepříjemná zpráva. Max Jehlička oznamuje svůj odchod z Allmary. Maxe nahrazuje dlouholetý kamarád, kameraman a kytarista Martin Kuklík. Vzápětí po Martinově příchodu začínají přípravy nového videoklipu. Videoklip se natáčel v Mladé Vožici v klubu High Ground. Skladba Vůně cigaret s videoklipem vyšla 25.12.2021 na Youtube.

Rok 2022 odstartovala Allmara koncertem ve Zdislavicích. Byl to první koncert v historii celkově, kdy Allmara hrála ve Zdislavicích. Společně s Allmarou vystupovaly 23.4.2022 kapely Alžběta a Rebel. Následně Allmara vystupovala 1.5.2022 ve Vlašimi na Májových slavnostech ve Vlašimi, 28.5.2022 na Vítání léta v Tomicích, 9.7.2022 na Hliňák festu v Sekeřicích, 23.7.2022 na Kaplička festu v Chrášťanech a 13.8.2022 na Rock odpoledne v Líšně. Po bezmála půlročních přípravách vydává Allmara doposud nejnáročnější videoklip ke skladbě Valkýry. Ihned po vydání se těší veliké oblibě. Valkýry jsou nasazeny v rádiu Hey. 25.12.2022 hraje Allmara podruhé za rok 2022 ve Zdislavicích na vánoční zábavě jako host kapely GALAXIE.

Rok 2023 startuje Allmara účastí na Kluboofka festu v Klánovickém klubu Black Pes. 30.4.2023 Allmara pořádá Rockové čarodějnice na Konopišti společně s kapelami Rasmane a Výprodej. Od začátku roku Allmara usilovně pracuje na nové desce. 8.7.2023 Allmara vydává novou desku s názvem BRÁNA!, kterou pokřtila na Hliňák festu 8.7.2023. Kmotrem desky je Zdeněk Svoboda, který je zároveň spolupořadatel festivalu. 18.8.2023 odehrála kapela svůj velmi důležitý koncert. Koncert na Benešov city live se nad očekávání povedl a fanoušci zaplnili skoro celé náměstí. Na koncertě v Benešově byly k dispozici i nová trička Allmary s logem nové desky BRÁNA!. O týden později 25.8.2023 hrála Allmara v domácím Trhovém Štěpánově na Rockové pouti.